Scenariusz zajęć
III etap edukacji, język polski
Temat: Upadek Ikara - co mówi nam, współczesnym?
Treści kształcenia:
Uczeń:
- Odbiera komunikaty pisane, mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych - rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie - język polski (I.1.1),
- Operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie rozwijanym i koncentrującym się przede wszystkim wokół tematów: rozwój psychiczny, moralny i fizyczny człowieka; społeczeństwo i kultura; region i Polska) - język polski (III.2.11),
- Uwzględnia w analizie specyfikę tekstów kultury przynależnych do następujących rodzajów sztuki: literatura, teatr, film, muzyka, sztuki plastyczne, sztuki audiowizualne - język polski (II.2.11).
Cele operacyjne:
Uczeń:
- Wie, jakie są zalety i wady pracy w zespole,
- Rozumie, o czym mówi nam, współczesnym, obraz Pietera Bruegela Upadek Ikara,
- Dyskutuje na temat współczesnego odczytania dzieła sztuki plastycznej,
- Twórczo rozwiązuje problemy,
- Potrafi obcować z dziełem sztuki plastycznej oraz rozumie i interpretuje jego wartość.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
- Ćwiczy umiejętność współpracy w grupie,
- Dyskutuje na wybrany temat,
- Dostrzega i poddaje refleksji problemy ponadczasowe,
- Rozwiązuje problemy.
Środki dydaktyczne:
- Zasoby multimedialne: ćwiczenie interaktywne Załoga, do żagli!, karty pracy (Walizka i kosz oraz Sześć myślowych kapeluszy. Upadek Ikara),
- Komputer z głośnikami/tablica interaktywna,
- Obraz Upadek Ikara[1],
- Kolorowe karteczki (w dwóch kolorach, np. żółte i niebieskie),
- Sześć symbolicznych kapeluszy: żółty, czarny, niebieski, zielony, biały, czerwony.
Metody nauczania:
- Problemowe: aktywizujące - dyskusja dydaktyczna, metody: sześciu myślowych kapeluszy, kosz i walizka,
- Programowana: z użyciem komputera.
Formy pracy:
- Zbiorowa jednolita,
- Zbiorowa zróżnicowana,
- Grupowa jednolita.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita się z uczniami, zapoznaje ich z tematem i celami zajęć oraz wprowadza do ćwiczenia interaktywnego:
Nie wszystko można zrobić samemu. Czasem sukces jest możliwy tylko dzięki wspólnej pracy. Zastanówcie się, czy umiecie pracować w zespole. Czy jesteście jego siłą napędową? A może piaskiem w trybach maszyny?
Następnie prowadzący prosi o wykonanie ćwiczenia interaktywnego Załoga, do żagli!, wyświetlonego na tablicy interaktywnej lub komputerach. Polega ono na rozwiązaniu testu.
- 1) Które przedsięwzięcie wymaga pracy zespołowej?
- a. budowa statku (poprawna odpowiedź)
- b. wykreślenie mapy
- c. negocjacje z tubylcami
- 2) Kto powinien organizować pracę załogi?
- a. kucharz
- b. majtek
- c. kapitan (poprawna odpowiedź)
- d. król - sponsor wyprawy
- 3) Czy na statku każdy musi umieć wykonywać tylko swoje zadania?
- a. tak
- b. nie
- c. marynarze powinni umieć zastąpić się nawzajem na swoich stanowiskach (poprawna odpowiedź)
- 4) Kto w czasie wyprawy powinien podejmować decyzje w trudnych sytuacjach?
- a. każdy ma prawo głosu, ale ostateczną decyzję podejmuje kapitan (poprawna odpowiedź)
- b. każdy decyduje za siebie
- c. kapitan bez porozumienia z załogą"
Po wykonaniu zadania uczniowie uzasadniają swoje wybory i wskazują, co jest ważne, by praca w zespole była dobra.
2. Nauczyciel wyznacza sześciu uczniów zdolnych - liderów, którzy mają predyspozycje organizatorskie, zdolności literackie, są kreatywni. Rozdaje im po kilka przylepnych kartek w dwóch kolorach: każdy z nich zostawia sobie po jednej kartce (w dwóch kolorach), a resztę rozdaje pozostałym uczniom. Nauczyciel prosi, aby wszyscy zapisali na kartkach zalety (żółta) oraz wady (niebieska) pracy w zespole. Następnie przypina do tablicy kartę pracy (arkusz) z walizką i koszem, po czym prosi każdego ucznia o przylepienie kartek w odpowiednich miejscach.
Przykładowe zalety:
- zespół ma więcej pomysłów,
- pomagamy sobie, prosimy o pomoc,
- uczymy się współpracy.
Przykładowe wady:
- ukrywanie się za pracą innych,
- zbytni hałas itp.
3. Nauczyciel prosi liderów o dobranie sobie członków grupy oraz wylosowanie koloru kapelusza i polecenia dla rozwiązania problemu: "Jak człowiek współczesny odczytuje dzieło Pietera Bruegela Upadek Ikara?" (karty pracy Sześć myślowych kapeluszy. Upadek Ikara - sześć wersji, po jednej dla każdego koloru kapelusza). Wyświetla na ekranie projektora obraz P. Bruegela.
4. Grupy przygotowują się do dyskusji, uzgadniając stanowiska, i zabierają głos. Zespół "niebieskich kapeluszy" przysłuchuje się dyskusji, uzgadnia wnioski i prezentuje je wszystkim drużynom. Następnie nauczyciel podsumowuje pracę poszczególnych grup i ich członków, a liderów prosi o wyrażenie opinii dotyczącej problemu: "Co Upadek Ikara mówi nam o indywidualizmie i współpracy?". Prosi także o wyrażenie opinii chętnych członków zespołów o tym, co im pomaga, a co przeszkadza we wspólnej pracy.
5. Nauczyciel zadaje pracę domową:
Przedstaw motyw Ikara w różnych tekstach kultury na przestrzeni wieków w dowolnej formie - plastycznej, prezentacji multimedialnej, referatu.
[1] Pieter Bruegel [w:] Wielka kolekcja sławnych malarzy, Oxford Educational, Poznań 2006.